European ITS Congress 2022
ERTICO ITS Europe och Toulouse Métropole står värdar för European ITS Congress i centrala Toulouse, 30 maj till 1 juni 2022. Eventet tar plats på det nybyggda Exhibition and Conference Centre MEETT.
ERTICO ITS Europe och Toulouse Métropole står värdar för European ITS Congress i centrala Toulouse, 30 maj till 1 juni 2022. Eventet tar plats på det nybyggda Exhibition and Conference Centre MEETT.
Energy ConFusion är en innovativ mötesplats och konferens för en hållbar framtid. Konferensen arrangeras årligen som ett tvådagarsevent i norra Sverige, och tar avstamp i publikdrivna diskussioner om elektrifiering och smarta energilösningar som möjliggör den gröna omställningen.
Välkommen till det internationella eventet för skogsindustrin! PulPaper är forumet för den senaste teknologin och erbjuder optimala affärs- och nätverkningsmöjligheter i en multinationell miljö.
Kan marknadslösningar vara en möjlighet? Vem är i sådana fall köparen och vad är det som säljs? Hur kan en framtida marknadsplats för detta se ut?
En internationell mässa och konferens för gruvindustrin och associerade industrier.
Energimyndigheten anordnar seminarie om energieffektivisering i industrin. Exempel på viktiga frågeställningar är: Energieffektivisering i industrin – definitioner och systemgränser, förändring av potentialen vid förväntad minskande tillgång och ökande priser för olja och gas och energieffektivisering i kombination med framtida åtgärder för minskning av klimatgasutsläpp- systemsyn och processintegration.
OBS:
Varmt välkommen på besök! Besökare står för alla kostnader i samband med besöket, inklusive flyg, boende, måltider, översättningar etc.
Internationell affärsutvecklare
nina.rismalm@umea.se +46 70 256 82 84Umeå
Internationell affärsutvecklare
helena.nasstrom@ri.se +46 73 275 10 83Örnsköldsvik
Marknadsutvecklare
sanna@skellefteasciencecity.se +46 70 302 93 22Skellefteå