Cirkulära lösningar skapar nya affärer och stärker konkurrenskraften

Hur skapar vi mer värde av de resurser som redan finns? Det var den röda tråden när företag, forskare och offentliga aktörer samlades i Umeå för Cirkulärt mingel – med affären i fokus. Under dagen lyftes konkreta exempel på hur cirkulära lösningar kan minska resursförbrukningen, stärka resiliensen och samtidigt skapa nya affärsmöjligheter.

Från linjära flöden till cirkulärt värde

En central fråga under dagen var hur stora värden som går förlorade i dagens linjära system. Malin Orebäck från RE:Source presenterade Circularity Gap Report: The Value Gap Sweden, som visar att vi fortfarande är långt ifrån att ta tillvara materialens fulla potential. Rapporten flyttar fokus från mängden material till det ekonomiska värde som försvinner när resurser inte återbrukas eller cirkuleras vidare.

Samtidigt blev det tydligt att omställningen redan pågår – och att många företag utvecklar lösningar där cirkularitet är en del av själva affären.

Byggnader designade för återbruk

Inom byggsektorn diskuterades hur material kan användas längre, återbrukas och designas för framtida demontering redan från start. ABC Umeå, en ekonomisk förening inom byggsektorn lyfte vikten av samverkan mellan aktörer för att skapa fungerande cirkulära flöden i praktiken.

– Vi kan inte göra det själva, vi är beroende av varandras restflöden, sa Maja Hallén, arkitekt på Nordmark & Nordmark och projektledare för ABC Umeå.

Företaget IsoTimber visade hur deras byggsystem i trä utvecklas med fokus på låg klimatpåverkan, materialeffektivitet och återbruk. Genom att designa för demontering kan byggnader behålla sitt värde även efter sin första användning.

– Vi måste tänka på hur vi designar i dag för att kunna återbruka i morgon, sa Douglas Bjelkström, vd för IsoTimber.

Restströmmar som nya resurser

Även livsmedelssektorn pekades ut som ett område med stor potential. I panelsamtalet lyftes exempel på hur restströmmar kan bli nya produkter, råvaror och affärsmöjligheter. Samtidigt betonades vikten av affärsmodeller och ekonomiska incitament för att lösningarna ska kunna skalas upp.

- Det är inte svårt att samla partners, men det är viktigt att alla i värdekedjan vinner på det och att man har en långsiktig plan, sa Anna-Karin Karlsson, marknadschef på RISE.

Även Olivier Keech, grundare av Synthropix och forskare vid Umeå universitet, lyfte vikten av lösningar som är både hållbara och ekonomiskt konkurrenskraftiga.

Under hela dagen återkom samma budskap: cirkulära lösningar handlar inte bara om hållbarhet. De handlar om smartare resursanvändning, nya samarbeten och långsiktigt konkurrenskraftiga affärer.

Foto: Lisa Stenvik, RISE

Klicka här för att läsa mer om Circularity Gap Report - Value Gap Sweden!

Top